Pokud jste si oblíbili indická vyřezávaná razítka pro tisk na textil, do keramické hlíny, na papír nebo třeba do těsta na sušenky, ukážu vám, jak o ně správně pečovat, aby vám vydržela roky v bezvadném stavu. Razítka, která dovážíme z Indie a Nepálu jsou vyřezána z palisandrového nebo někdy z týkové dřeva. Oboje jsou tropické stromy s velmi tvrdým a odolným dřevem.

Předtím, než začnete razítka používat postavte je motivem dolů na plech s nalitým kuchyňským olejem. Počkejte 24 hodin, aby olej dřevem prostoupil, což bude možné na razítku pěkně pozorovat. Budou se na něm dělat tmavé skvrny, až nakonec úplně ztmavne, což přesně potřebujeme. To znamená, že olej prostoupil dřevem. Razítko nasáklé olejem nechte na novinách oschnout, vstřebá se do nich také přebytečný olej.

Teď razítku neublíží voda ani barvy a dlouho vám vydrží. Po každém tisku barvami na textil razítka vydrbejte měkkým kartáčem a mýdlem a nechte dobře uschnout na novinách. Olejovou lázeň dopřejte razítkům dle četnosti používání, zkrátka, až se vám bude zdát dřevo vysušené.

Když se olej beze zbytku vsákne, otřete razítko pořádně hadříkem a naneste bílou akrylovou barvu. Je to z estetiského důvodu, aby byl motiv pořádně vidět. Lepší je barvu nijak neředit, aby nezatekla do vyřezávaného motivu, ale zůstala jen na povrchu. Štětec držte téměř vodorovně, aby jen lehce klouzal po vyřezávaném povrchu.

Razítko před pravidelnou údržbou a po, to je rozdíl co?